З Бурштинского моря Фещук „сухим” не вийшов

„Burgstein” – німецьке слово, що у перекладі означає „кам’яний замок” – одна з численних версій походження назви західноукраїнського міста Бурштин. За іншою версією, поселення, відоме з 1554 року, стало Бурштином через торговців коштовного каміння. Німецький „кам’яний замок” – це лише красива легенда. Місцева теплоелектростанція виглядає більш вражаюче за будь-яку фортифікаційну споруду. Навколо ТЕС – однієї з найпотужніших теплоелектростанцій України, технічне водосховище, завдовжки 6,5, а завширшки 3,5 км. Його називають „Бурштинським морем”. Щодоби станція всмоктує з нього шосту частину води.

Коли у липні 1976-го у Бурштині урочисто відкривали КСС, повна назва – Комбінат спортивних споруд, на новому місцевому стадіоні відбувся матч за участю футбольної команди під назвою „Генератор”. Окрім стадіону з трибунами, до складу КСС увійшли також Будинок фізкультури, відкритий волейбольний майданчик та хокейна коробка. У 2005-му команда з Бурштина вже під милозвучнішою назвою „Енергетик” вперше в історії міста увійшла до української першої ліги. Дотепер стадіон клубу, збудований поруч з „Бурштинським морем” – чиненайменший з усіх 18-и арен ліги. Він вміщує лише 3,5 тисячі глядачів.

П’ятий кут Мартищука

„Карпати” приїхали на матч до Бурштина вперше у власній історії. Близько 50-ти львівських фанатів, які супроводжували команду, не зустріли у місті енергетиків серйозних опонентів. Головна вболівальницька сила бурштинського клубу – майже 30 школярів. У них немає димових шашок, зате є багато пластикових пляшок і гаряче бажання бути почутими. Свою частку уваги школярі отримали і від львівського фан-сектора. Один із „зелено-білих” вболівальників продемонстрував у спілкуванні з молодими колегами наполегливість вихователя дитячого садочка. На його сакраментальне „Діти – квіти на могилі своїх батьків” школярі відповіли скандуванням „Карпати – фу!” та непристойними жестами. Терпець увірвався в іншого львівського фана, який не витримав цього „ненав’язливого” спілкуванням і розігнав набридливих дітлахів. Перемога карпатівських фанів остаточно закріпилася димовою шашкою і голосистим скандуванням: „Вперед, „Карпати! Ми з тобою!”

Команда зі Львова вийшла на м’який, а тому важкий для гри газон стадіону „Енергетик” з думкою про номінальне лідерство у турнірній таблиці першої ліги та згадками про матч з бурштинською командою у Львові, коли суперник „сів” у власному карному майданчику зі стартового свистка і просидів там аж до свистка фінального, зігравши, таким чином, - 0:0. Через дискваліфікації Дячук-Ставицький укомплектував захисну ланку команди експериментальною парою Шмаков-Петрівський, бо не міг задіяти у грі трьох основних захисників – Іщенка, Лапка та Распопова. Експериментальний тандем Дячука-Ставицького не підвів. Обоє, за винятком епізоду, коли „Енергетик” забивав гол, відіграли самовіддано і доволі надійно.

Провину щодо пропущеного голу із карпатівськими оборонцями мусить розділити Юрій Мартищук, який у другому матчі поспіль припустився грубої помилки. Тиждень тому у Львові він випустив з рук м’яч у штрафному майданчику після банального прострілу суперників з івано-франківського „Спартака”, а у Бурштині, вже на 12 хвилині пропустив необов’язковий гол від „енергетика” Рудницького, який влучив у дев’ятку майже з нульового кута. За виконанням цей гол – майже такий, як і під час першого матчу кола „Карпат” проти „Спартака” (Суми): несподіваний постріл – і м’яч у воротах. Надалі Мартищук діяв надійно: холоднокровно парирував кілька ударів, впевнено грав на виходах. Не найгіршу гру провів і 25-річний форвард „Карпат” Вільям Роша Батіста, який востаннє забивав за команду ще торік. У Бурштині львівський Баті-гол зрівняв рахунок вже через 10 хвилин після голу у ворота Мартищука. Батіста, відзначившись ударом у протихід голкіперу, відсвяткував взяття воріт з гучністю Ромаріо. А асистував бразильцеві той, хто замінив Шмакова у центрі поля, – Бобилєв.

Де Ткачук - там 3:1

Після такої події „Енергетик”, як не дивно, не замурувався у захисті, а побіг забивати. Певно, далася взнаки зміна тренера з часів львівського матчу. Нагадаємо, що віднедавна „Енергетик” очолює відомий за роботою в івано-франківському „Спартаку” Микола Пристай.

„Сьогодні вони грали краще, аніж у першому колі. Все ж таки вдома... Свої люди, свої вболівальники. Вони мали бігти вперед. А коли грали в першому колі, то просто приїхали зіграти внічию”, – скаже після матчу карпатівський півзахисник Олег Веприк. Попри потуги енергетиків, вже на початку другого тайму інтрига у матчі раптово вмерла. Безперечно, найкорисніший гравець матчу Максим Фещук відзначився двічі упродовж шести хвилин. Спочатку він поклав м’яча упритул зі стійкою після штрафного удару з 18 метрів, а потім збільшив рахунок ударом головою після вишуканого затяжного стрибка.

У другому таймі перевага „Карпат” була настільки відчутною, що наприкінці матчу Юрій Дячук-Ставицький дозволив собі випустити на заміну двох абсолютних дебютантів першої команди: Процика та наймолодшого з усіх заявлених футболістів, 18-річного плеймейкера Ткачука. Дебюти, особливо у Ткачука, видалися успішними. В одному із епізодів юне дарування, не соромлячись, ефектно накрутило трьох опонентів. День опісля, той же Ткачук від «А» до «Я» відіграв і за „Карпати-2” у другій лізі. Матч „зелено-білих” дублерів проти „Вереса”, як і гра „Карпат” з „Енергетиком”, завершився на користь львів’ян з рахунком 3:1. Саме такого рахунку у повторному кубковому матчі проти „Динамо”, без сумніву, бажають львівські футболісти і вболівальники...

Станіслав ЛЕМЕШКО, Ростислав ЯЩИШИН, Львів - Бурштин

12-й гравець

Львівські вболівальники відкрили для бурштинських дітлахів сторінку справжньої підтримки команди. Замість того, щоб дивитися футбол, діти оточили фанів. У другому таймі, щоб якось себе проявити, вони насипали піску в порожні пластикові пляшки і тарабанили ними по асфальту та металу. Щоправда, „Енергетику” це не допомогло.

Асорті по-бурштинськи

- Кілограм копченого товстолоба в магазині коштує 45 гривень
- Під час оголошення результатів інших матчів першої ліги, диктор по стадіону переплутав Луганськ з Ворошиловградом.
- Велике здивування у місцевих вболівальників викликали темношкірі гравці „Карпат”.
- Тим, кому не вистачило місць на трибунах, розмістилися на горбах за деревами за воротами команд.

“Енергетик” (Бурштин) - “Карпати” (Львів) – 1:3 (1:1).

7 квітня. Стадіон “Енергетик”. 3 000 глядачів. 9 градусів.
Судді: О. Циганков (Тернопіль), І. Староста, І. Кувик (обидва – Ужгород).

“Карпати”: Мартищук, Федорів, Бобилєв (Веприк, 64), Ґодвін (Процик, 87), Шмаков, Батіста, Фещук (Ткачук, 69), Пшеничних, Петрівський Худоб’як (Платон, 74), Сучков – к (Тимчишин, 46). Запасні: Налєпа, Пірес. Тренер – Юрій Дячук-Ставицький.

“Енергетик”: Хомин, Лукьянов, Шукатка - к, Рацький, Федик, Долотко (Пархом, 84), Кікоть (Гуменюк, 56), Лакомський, Рудницький (Дяченко, 88), Худзик, Пуга (С. Чабан, 63). Запасні: Левицький, Калапач, Дібров. Тренер – Микола Пристай.

Голи: Рудницький, 12, Батіста, 21, Фещук, 50, 52.

Попередження: Кікоть, 18, Сучков, 36.

Сухий лист

1-й тайм
7' Шмаков пробив з 40 метрів - вище воріт
12' Рудницький увійшов з правого флангу у штрафний "Карпат" і з гострого кута поцілив у ближню від Мартищука "дев'ятку". 1:0
21' Батіста отримав передачу у штрафному майданчику і в один дотик пробив з гострого кута. 1:1
24' Батіста пробив головою після навісу Федоріва, але Хомин м'яч забрав
29' Красива комбінація "Карпат": Худоб'як пройшов правим флангом, віддав п'ятою на Фещука, котрий зробив небезпечний навіс, але захисники господарів в останній момент вибили м'яч на кутовий.
31' Фещук пробивав штрафний з 25 метрів - м'яч пролетів у кількох сантиметрах від хрестовини
39' Фещук, перебуваючи в межах штрафного, намагався перекинути м'яч через голкіпера - вище воріт. В наступній атаці Фещук пробивав головою, але м'яч пролетів поруч зі стійкою

2-й тайм
47' Батіста проходив лівим флангом, віддав пас на Фещука. Той п’ятою повернув йому м’яча, але захисник збив бразильця на лінії штрафного майданчика. Фещук пробив у дальню від воротаря "дев'ятку". 1:2
51' Після навісу з правого флангу Фещук втік від захисників і в падінні головою спрямував м’яча у нижній кут воріт. 1:3
60' Лук’янов пробивав штрафний з 30 метрів - Мартищук не зміг зафіксувати м'яч, проте при повторній спробі таки зумів заволодіти „круглим”
74' "Карпати" подали справа кутовий, але м'яч після удару головою Батісти влучив у стійку.
80' Після подачі кутового небезпечно пробивав Ґодвін - м'яч після рикошету летів у ворота, проте захисники практично з лінії воріт винесли „круглого” на кутовий
89' Господарі з лівого флангу пробивали по воротах "Карпат" - Мартищук перевів м'яч на кутовий. Після кутового Худзик пробивав в падінні через себе – в руки воротарю.

Післямова

Микола Пристай (головний тренер “Енергетика”):

- В першому таймі мої підопічні виконали установку на гру, діючи від оборони на контратаках. Для «Енергетика» це перший сезон у першій лізі і, можливо, деякі гравці ще не достатньо усвідомлюють, що прохідних матчів не буває. У другому таймі ми розгубили свою організованість і на гру команди десь психологічно вплинули два голи «Карпат» впродовж декількох хвилин. Зрештою, на даний момент в нас немає таких виконавців, як в «Карпатах», що можна пояснити периферійністю команди «Енергетик». І нашому клубові треба ще багато працювати над розширенням інфраструктури, аби до нас йшли хороші футболісти. Не сумніваємось, що збережемо прописку у першій лізі, а в наступному сезоні нам буде легше.

- Порівняйте, будь-ласка, гру «Карпат» на фоні інших суперників.

- Це найстабільніша команда першої ліги, яка демонструє зрілу гру, яку показують представники вищої ліги. А у тій же «Оболоні» відбуваються кадрові зміни і є проблеми в організації гри, у «Зорі» також є певні проблеми. А «Карпати» демонструють футбол і з ними приємно грати. Ми також хотіли своєю грою сподобатись вболівальникам, але в певній мірі це нам не вдалося.

Юрій Дячук-Ставицький (головний тренер «Карпат»):

- Задоволений результатом та грою команди у другому таймі. А у першому таймі наші футболісти недооцінили суперника і пропустили гол. У пропущеному голі винен Мартищук, але молодому воротарю, як і свого часу Шусту, потрібен ще час для набуття відповідного досвіду. Не зовсім впевнено зіграв захист «Карпат», що пояснюється відсутністю дискваліфікованих оборонців Распопова, Іщенка та Лапка. Радий, що відзначились наші нападники: два голи провів Фещук, та й гра Батисти також поступово набирає звичних рис. Попереду в «Карпат» важливі чотири гри, після успішних виступів в яких можна буде говорити про наш вихід до вищої ліги.

- Як оцінюєте дії Шмакова на місці центрального захисника, а також молодих карпатівців?

- В принципі Євген, як і Петрівський, відіграли непогано. Щодо нашої молоді, то добре увійшов в гру Ткачук, і думаю своїми діями сподобався тренеру юнацької збірної країни Анатолію Бузніку, який був інспектором нинішньої гри. Ткачук, як і Процик, заявлені за «Карпати-2» і там також будуть набувати ігрового досвіду.