Офіційний сайт ФК «Карпати» Львів

«Невідомий Юст». Дитинство (ФОТО)

«Невідомий Юст». Дитинство (ФОТО)

Він ніколи не гнався за славою і просто добре робив свою роботу. Можливо, у наші дні його назвали б людиною з відсутністю амбіцій. Однак до таких суджень він також був байдужим. Разом з тим йому вдалося стати одним з найбільш успішних тренерів Радянського Союзу і найвидатнішою постаттю у понад півстолітній історії «Карпат». 

Абсолютно самодостатній у футболі і недостатньо щасливий у повсякденному житті. Яким був Ернест Юст у побуті? Де він провів своє дитинство та як пройшли останні роки його життя? Спробуємо привідкрити завісу таємничості і поглянути на великого Тренера по-новому. 

Інформаційний центр ФК «Карпати» спеціально до 90-річчя з дня народження Ернеста Ервіновича намагається відтворити яскравий життєвий шлях культової постаті зелено-білого клубу. 

 

ДИТИНСТВО

 

Про те, як мало ми знаємо про Юста свідчить уже перший елемент його біографії. Різні довідники та спогади людей наводять суперечливі дані щодо того, де народився Ернест Ервінович. Найпопулярнішим місцем, де за версією літописців з’явився на світ Тренер, значиться Ужгород. Однак істина є іншою. Юст народився 17 червня 1927-го року у невеличкому місті, що зветься Дерегньє (Drahňov) і нині знаходиться натериторії Словаччини. Існують також інші версії назви цього населеного пункту, у якому проживає трохи більше тисячі осіб. При буквальній транскрипції назви містечка можемо зустріти ще один варіант – Драгньов.Історично так склалося, що угорців у цьому селищі проживає навіть більше, ніж словаків. Не дивно, адже Дерегньє протягом значного історичного періоду перебувало в управлінні Угорського королівства. 

Батько Ернеста, Ервін Юст, був прикажчиком, тобто управителем в маєтку. Рід Юстів походить з Чехії, а точніше з міста Фрідек-Містек (Frýdek-Místek), що знаходиться неподалік Острави. 

Мама, Марія Ракоці, за різними даними народилася у населеному пункті, що зветься Паладь (угорською – Palágy). Нині це село Ужгородського району на території України (за кілька років цей регіон переходив за непростим маршрутом Чехословаччина – Угорщина – СРСР). Від словацького кордону його відділяє кількасот метрів і не дивно, що значна частина населення – угорці і словаки (до Дерегньє також порівняно недалеко, хоча прямої дороги між населеними пунктами не існує, тому на об’їзні шляхи потрібно витратити близько години). Батько Марії, дід Ернеста, був греко-католицьким священиком і являвся повним однофамільцем легендарного угорського князя Ференца Ракоці. Ернест був первістком у сім’ї Юстів. Вслід за ним на світ Божий з’явилися брат Ервін та сестра Юдіт. Ервін-молодший помер у Німеччині, куди згодом сім’ю закинула доля, а Юдіт живе у цій країні і нині. Вона перебуває у поважному віці та має правнуків. Цікаво, що чоловік Юдіт на ім’я Іштван Пастор товаришував із братом дружини. Наприкінці віку Ернеста Ервіновича вони тісно спілкувалися, адже свого часу Іштван також був футболістом, хоч і не такого високого рівня. Чоловік сестри дуже любив Юста, мав веселу вдачу і до самої смерті Ернеста підтримував з ним зв'язок. 


ТАБЕЛЬ УСПІШНОСТІ ЕРНЕСТА 1939-го РОКУ – УЧНЯ УЖГОРОДСЬКОЇ УГОРСЬКОЇ ГІМНАЗІЇ

Дитячі роки Ернеста пройшли у Чічері (Čičarovce), що знаходиться на відстані 10 хвилин їзди автомобілем від Дерегньє. Цікаво, що при описі обох населених пунктів у словацьких джерелах міститься одне ідентичне речення: «на території міста/селища розміщене футбольне поле». Відтак, розуміємо, що саме у цих краях маленький Ернест знайомився зі справою всього свого життя. 

Відносна безтурботність дитинства хлопчика перервалася у 1940-му році, коли помер його батько і сім’я переїхала до Ужгорода. Матері було важко з дітьми і Ернест закінчував 6 класів вже в ужгородській школі. Він не був відмінником, однак вчився добре і вдало поєднував книжки з футбольним м’ячем.


АТЕСТАТ ЗРІЛОСТІ ЕРНЕСТА 1958-го РОКУ

Після смерті батька сім’ю спіткало чергове випробування – війна. У 1944-му Марія Ракоці-Юст разом з дітьми вимушена була тікати і місцем для еміграції обрали Німеччину. Найстарший син надовго там не затримався і вже у 18-річному віці повернувся в Ужгород. Тут на нього чекали великі справи – перші футбольні кроки у місцевих професійних командах. Далі був переїзд до столиці України.

У 20-річному віці парубок вступив до школи №23 робочої молоді міста Києва. Української мови і літератури він не вивчав, однак відзначився у вивченні німецької, за що в атестаті був нагороджений «п’ятіркою». Натомість за точні науки (алгебра, геометрія, тригонометрія, хімія і фізика) у Юста в підсумковому документі видніється «3». Якщо взяти до уваги, що на «відмінно» хлопець здав всесвітню історію, то висновок напрошується сам – Ернест був гуманітарієм з широким кругозором і не особливо полюбляв точні науки. 

 

Далі буде...

 
 

Любомир Кузьмяк, Інформаційний центр ФК «Карпати», www.fckarpaty.lviv.ua
Фото: © ФК «Карпати»

 

 

19 Червня 2017

Схожі новини
Спонсори