Офіційний сайт ФК «Карпати» Львів

«Невідомий Юст. Футболіст» (ФОТО)

«Невідомий Юст. Футболіст» (ФОТО)

Він ніколи не гнався за славою і просто добре робив свою роботу. Можливо, у наші дні його назвали б людиною з відсутністю амбіцій. Однак до таких суджень він також був байдужим. Разом з тим йому вдалося стати одним з найбільш успішних тренерів Радянського Союзу і найвидатнішою постаттю у понад півстолітній історії «Карпат». 

Абсолютно самодостатній у футболі і недостатньо щасливий у повсякденному житті. Яким був Ернест Юст у побуті? Де він провів своє дитинство та як пройшли останні роки його життя? Спробуємо привідкрити завісу таємничості і поглянути на великого Тренера по-новому. 

Інформаційний центр ФК «Карпати» спеціально до 90-річчя з дня народження Ернеста Ервіновичанамагається відтворити яскравий життєвий шлях культової постаті зелено-білого клубу.

 

ФУТБОЛІСТ

 

На жаль, про перші кроки Юста-футболіста відомо дуже мало. Нібито займався впродовж кількох років в Ужгородському академічному клубі (УАК), згодом став гравцем місцевого «Спартака». У всякому разі Ернеста Ервіновича можна сміливо називати вихованцем ужгородського футболу. 

У 1947-му році, коли хлопцю ще не було 20-ти, під керівництвом Берталона Вейга, відомого футболіста, а згодом і закарпатського тренера, Юст дебютував за «Спартак» у другій групі чемпіонату СРСР, зоні УРСР. Крім того, Ернест виходив у складі ужгородців і в матчах на Кубок СРСР. 

Партнери у Юста були не просто сильні. Їх можна назвати зірковими. На Закарпатті досі про цих людей згадують з особливим вогником в очах і магічно повторюють прізвища кращих футболістів краю кінця 40-их. Зокрема, Дезидерія Товта в ті дні знав кожен закарпатець, а згодом його талант побачили і у київському «Динамо», де він провів не один десяток матчів на зламі 40-их і 50-их. Георгію Лаверу нині 94 роки і він мешкає поруч з ужгородським «Авангардом». Саме ця людина розповідала про те, що міфічний «Матч смерті» – вигадка і не більше, адже наприкінці 40-их Лавер також був гравцем київського «Динамо». Зрештою, за столичний клуб у той період виступало дев’ятеро закарпатців, більшість з яких раніше грала разом з Юстом ще в «Спартаку» (Сенгетовський, Коман, Михалина, Гажо, Дьйорфі, Фабіан, Товт, Лавер).

Мине два сезони і вже сам Ернест отримає запрошення з Києва. Юст виділявся з-поміж інших і вирушив у «Динамо» в компанію до закарпатського товариства. Втім сам факт запрошення у команду-флагман зовсім нічого не означав. Необхідно було утверджуватися вже не на локальному, а на всесоюзному рівні. Сухі цифри підтвердять успішність переїзду – Юст провів у Києві 9 сезонів, а це свідчить лише про те, що у столиці він був стабільним гравцем основи. 

Початок виступів у «Динамо» традиційно не був простим для новачка. Головна проблема «біло-синіх» тих часів – періодичні зміни тренера. Проте з приходом до динамівського керма Олега Ошенкова справи налагодилися, а вже у 1954-му «Динамо» здобуло перший у своїй історії Кубок СРСР, зламавши московсько-ленінградську гегемонію. Мине 15 років і Юст вже як тренер вдруге підніме кришталевий трофей над головою у статусі тренера львівських «Карпат». 


«ДИНАМО» – ВОЛОДАР КУБКА СРСР 1954. ЮСТ – НИЖНІЙ СПРАВА

Партнери Юста, зокрема Євген Лемешко, якому згодом Ернест Ервінович допомагатиме у тренерському штабі «Карпат», розповідав про чудові навички Юста-футболіста. Ще один свідок його гри, одеський актор Роман Карцев зізнавався, що «рудий нікого не пропускав – або відбирав м’яч, або калічив». Очевидно, що другий варіант є, скоріше, жартівливим і лише підтверджує самовідданість Ернеста у грі. За словами тих же очевидців Юст так і не розкрився на повну у Києві – завадили травми колін. 


ЮСТ – МАЙСТЕР СПОРТУ 1952 РОКУ 

Столичний період для Ернеста Ервіновича став особливим завдяки одному позафутбольному епізоду. Саме там Юст остаточно і дуже міцно потоваришував зі своїм земляком Михайлом Команом. Вони дружили сім’ями ще з часів виступів на Закарпатті. Хлопці були практично однолітками – Ернест лише на 10 місяців старший за Михайла. На жаль, два роки тому ще одна постать, яка могла детально розповісти про закутки життя Юста пішла з життя. 


«ДИНАМО» 1952 РОКУ – ЮСТ П’ЯТИЙ СПРАВА

Наприкінці 50-их Ернест повернувся до рідного Ужгорода. Епоха в «Динамо» добігла кінця і футболіст вирішив завершити кар’єру у команді, в якій свій шлях і розпочав, тобто у «Спартаку». Крім того, у Юста була сімейна причина, яка пришвидшила поїздку додому – дружина Людмила отримала пропозицію повернутися в Ужгород на роботу і Ернест поїхав за нею. 

Ужгород виявився знаковим містом для Ернеста Ервіновича – тут він розпочав грати у футбол, тут він з ним попрощався і у тому ж таки Ужгороді стартувала кар’єра Юста-тренера.

 

Далі буде...

 
 
Любомир Кузьмяк, Інформаційний центр ФК «Карпати», www.fckarpaty.lviv.ua
Фото: © ФК «Карпати»

 

20 Червня 2017

Схожі новини
Спонсори