Офіційний сайт ФК «Карпати» Львів

Історія «Карпат» у програмках. Особливий вояж у Францію та кольоровий «Гельсінґборґ» (Част. 1)

Історія «Карпат» у програмках. Особливий вояж у Францію та кольоровий «Гельсінґборґ» (Част. 1)

Уявіть собі, що ви десь у 60-их чи 70-их. Про вашу улюблену команду точно не покажуть по телебаченню. Там або набурмочені обличчя «генсеків», або «Лебедине озеро». Частково на допомогу прийде радіо, проте там ви теж почуєте «сухі» дані. В газетах новин також обмаль – лише скупе речення про те, як «Карпати» зіграли в Алма-Аті. А хто забив гол? Чи та нічия справедлива? Товариш вашого батька знає родичів футболіста «Карпат». Можливо, так ви дізнаєтеся більше інформації. Зрештою, сумнівне джерело... Один з небагатьох варіантів – дочекатися наступного домашнього поєдинку. Лише тоді у передматчевій програмці отримаєте хоча б якісь новини про своїх улюбленців: турнірна таблиця, результат попереднього поєдинку, склади, представлення чергового суперника. Якщо пощастить, то навіть знайдете фотографію ігрового епізоду. Однак через якість зображення ви можете не відрізнити Остапа Савку від Володимира Чеботарьова – у пригоді стане тільки підпис знизу.

Це зараз ми отримуємо дані зі швидкістю думки чи світла. Навіщо нам ця запізніла періодика з «черствими» новинами? Кількість дотиків до м’яча, xG, челендж у соцмережах – абсолютно інша реальність. У час, коли вимерли усі спортивні газети та журнали, матчева програмка сміливо претендує на роль динозавра. Значна частина українських клубів відмовилася від випуску буклетів, присвячених конкретному поєдинку. Не дивно, адже навіть без спеціального голосування і соціального вердикту зрозуміло, що програмки певною мірою перетворилися на рудимент минулого і подекуди нагадують «рекламки». Та все ж сподіваємося, що фанати цупкого паперу в руках завжди відвідуватимуть стадіон з чіткою ціллю – додому без програмки не повертатися. 

Сьогодні, 21 квітня, відзначаємо 57 років з моменту першого офіційного матчу в історії «Карпат». А, отже, стільки ж виповнюється і прем’єрній карпатівській програмці, що була надрукована спеціально до протистояння підопічних Олега Жукова з гомельським «Локомотивом». Якщо врахувати, що тираж тієї програмки становив 3500 примірників, можна припустити – зовсім небагато колекціонерів у наші дні можуть похвалитися таким раритетом.

«Мій батько їздив з Червонограда на поєдинки за участю «Карпат», – пояснює колекціонер, журналіст та упорядник програмок Павло Пилипчук (на фото ліворуч з сином). – Тоді матчеві буклети коштували орієнтовно від трьох до п’яти копійок. Тато купував декілька: хтось собі зберігав, дехто використовував у господарстві як замінник газети. Очевидно, найстаршу карпатівську програмку з поєдинку проти «Локомотива» привіз якраз батько». 

«Історична прем’єрна зустріч двох легенд: «Карпат» та «Чорноморця». На титулці – рукостискання, що супроводжується обміном квітами та вимпелом»

Пилипчук колекціонує програмки з дитинства і продовжує справу батька Мар’яна та брата Ігоря. На даний момент Павлові не вистачає всього 12 екземплярів з домашніх зустрічей «левів». «На жаль, в історії багато білих плям, – каже Павло. – Зокрема, ніхто не має чітких даних щодо буклетів з першого матчу на стадіоні «Дружба», коли «Карпати» приймали «Жальгіріс». Схожа ситуація з двобоєм проти талліннського «Динамо» 1964-го, немає відомостей про домашню гру 1965-го з карагандинським «Шахтарем».


«У перші роки існування львівського клубу програмки переважно виходили російською мовою.
А ще запам’яталися чудернацькими графічними зображеннями»

Віднайти у наш час карпатівські програмки епохи 60-их – велика рідкість. Характерною рисою цієї друкованої продукції до матчів є різноманіття зображень на титульних сторінках. Тут і воротар, який стрибає за м’ячем, і рукостискання та квіткова церемонія двох футболістів. Зустрічається також мінімалізм – воротарські рукавиці та футбольний м’яч. У перші роки існування львівського клубу програмки до матчів виходили російською мовою (українізація почалася лише з 1966 року). Інформації небагато, зате ключові дані наявні: турнірні таблиці, представлення суперника і, що важливо, орієнтовні склади учасників гри з розстановкою (часто незвичною 2-2-2-4).


«На початку 60-их титульні сторінки програмок виглядали по-різному в кожному турі.
Зверніть увагу – гості вказані першими»

«На жаль, колекціонерів стає все менше, – каже Павло Пилипчук. – У Львові залишилося зовсім небагато тих, хто активно збирає програмки і має непогані колекції. Колись можна було обмінятися, обговорити, поділитися радістю». Однією з найдорожчих відомий львівський колекціонер називає програмку з Франції, куди «Карпати» поїхали у статусі володаря Кубка СРСР у листопаді 1969-го року. «Наша команда гостювала у французькому Бресті. Мені вдалося придбати не лише програмку, а й оригінальну афішу. Купив я її наприкінці 90-их за 50 доларів. Взагалі виїзні програмки знайти надзвичайно складно: Караганда, Челябінськ, Фрунзе (тепер – Бішкек), Новосибірськ, країни Балтії – друкована продукція звідти є справжнім раритетом. Насправді щиро радію будь-якому поповненню в колекції, оскільки відбувається це не дуже часто. Кожна програмка є рідною, адже ти вкладаєш у цю справу душу».


«Ось так виглядали програмки у Франції. «Карпати» у статусі володаря Кубка СРСР гостюють у французькому Бресті.
Зверніть увагу на прізвища львів’ян – практично в усі закралися помилки»

Вкрай непросто знайти програмки з товариських матчів. За словами Пилипчука програмка зі спарингу проти німецького «Хемі» 1967-го року на одному зі спеціалізованих сайтів коштувала 260 доларів. Не дивно, адже її тираж – всього 1500 примірників. А ще за словами колекціонера складно відшукати програмку з домашнього товариського матчу проти жешувської «Сталі» 1965-го.


«Рідкісна програмка до товариського матчу на «Дружбі». До Львова команда з Лейпцига прибула «на запрошення Всесоюзної ради спортивних товариств профспілок».
Слід зауважити, що гості з НДР провели спаринги також у Запоріжжі та Кіровограді»

Павло Пилипчук з колегами Андріаном Вареницьким та Романом Брикалюком розробили каталог домашніх карпатівських програмок. Павло сподівається, що незабаром його вдасться випустити у світ. Навіть зараз колекціонерам вдається оновлювати інформацію і вносити зміни. Нерідко програмки копіюють та намагаються видати за оригінал. Відрізнити їх доволі легко, особливо з урахуванням сучасної техніки. В більшості випадків колекціонери помічають спеціальний відтиск, звертають увагу на якість паперу чи яскравість кольорів. 


«Євген Назаров на титульній сторінці розкішної на той час програмки домашнього матчу проти «Гельсінґборґа»

Однією з перших кольорових карпатівських програмок є буклет до протистояння з «Гельсінґборґом», до створення якого долучився Пилипчук. «Така ідея виникла після відвідин матчу у Швеції, – розповідає Павло. – Ми намагалися зробити її схожою до тієї, яка була у першій зустрічі. Також до львівського поєдинку розробили спеціальний квиток з голограмою. Через кілька років кольорова програмка вийшла до гри чемпіонату України з «Шахтарем». Ще раніше в карпатівських програмках чи не вперше в Україні почали з’являтися фотовставки футболістів: обличчя, ігрові моменти... Це дуже подобалося самим гравцям. Пригадую, як ми помістили у програмку фото Олександра Паляниці і він забив. Потім те саме траплялося з Ковальцем та Гецком. Згодом інші футболісти жартома просили, щоб ми їх опублікували в програмці на фарт». 


«Святкова програмка до буденного матчу «Карпат» та «Шахтаря». Не менш урочисто виглядають Любомир Вовчук та Андрій Чернов.
Такою була карпатівська мода майже 20 років тому»

Павло зізнається, що часто переглядає програмки під час карантину. А ще він залучив до колекціонування свого сина Данила. «У нас є каталог, ми сідаємо, аналізуємо, вивчаємо, – каже колекціонер. – Буває, за вечір можемо кілька років «пройти». Дуже цікаво відкрити буклет з того матчу, на якому ти був присутній, згадати події того двобою. А ще порівняти, як друкували колись, і як виглядає поліграфія тепер. Хочеться, щоб наші програмки не поступалися англійським, які випускаються у вигляді клубних журналів і є чи не найкращими у світі».


«Леви» приймають калінінградську «Балтику». Абсолютно рядовий матч (якщо не враховувати факту відкриття сезону) запам’ятався історичною подією –
саме у цьому поєдинку свій перший з 412-ти матчів за «Карпати» провів рекордсмен Левко Броварський.
Ця гра також стала прем’єрною для інших карпатівських легенд:
Віктора Турпака, Івана Герега, Яноша Габовди, Валерія Сирова, Юрія Басалика та Геннадія Лихачова»

Далі буде... 


Любомир Кузьмяк, Інформаційний центр ФК «Карпати»
Фото: © ФК «Карпати»

21 Квітня 2020

Схожі новини
Спонсори