Офіційний сайт ФК «Карпати» Львів

Історія «Карпат» у програмках. Пильна цензура та азарт Яремка (Част. 2)

Історія «Карпат» у програмках. Пильна цензура та азарт Яремка (Част. 2)

У другій частині матеріалу про карпатівські програмки ви познайомитеся з авторами матчевих буклетів у епоху 70-их-80-их, побачите програмку до дебютного матчу Степана Юрчишина та дізнаєтеся, яке слово здалося підозрілим львівському цензору.

Карпатівські програмки того періоду мали свій особливий стиль, хоча інколи дивували змістом. Наприклад, третина буклету до матчу проти вінницького «Локомотива» 1969-го присвячена дискусії – хто ж стане чемпіоном країни: «Динамо» чи «Спартак». А взагалі програмки певною мірою є відображенням епохи. Взяти до прикладу матчевий буклет того ж 1969-го проти житомирського «Автомобіліста». «Непомітно минуть роки. Вашій дитині виповниться 18 літ. В день повноліття вам захочеться зробити їй хороший подарунок. Не будь-яку дрібничку, а щось дуже необхідне», – оригінально звертається Управління державного страхування Львівської області й таким чином рекламує послугу страхування дітей. Або ж це: «Не бросайте на трибунах непотушенные спички и папиросы, не жгите самодельные факелы», – це вже цитата з програмки до протистояння «Молдови» та «Карпат» з Кишинева 1970-го.


«Найбільшу перемогу в історії «Карпат» було зафіксовано саме цього дня. 12 серпня 1968-го від хлопців Юста постраждав гродненський «Неман» – 8:0»

У різні роки над карпатівським програмками працювали кілька авторів. Ісай Мойсейович Жуховицький готував передматчеві буклети львівського СКА, хоча також долучився до створення карпатівської періодики. Взагалі Жуховицький вважався дуже різносторонньою особистістю: суддя республіканської категорії, спортивний лікар, журналіст, диктор на стадіоні СКА. У 1989-му році Ісай Мойсейович відійшов у засвіти. У 70-их творцем деяких карпатівських програмок також був журналіст Володимир Синеокий (інколи зустрічався інший варіант написання прізвища – «Синьоокий»). 


«Особливий день – до Львова приїхав «Палмейрас». Чому упорядники використали російську мову, складно пояснити»

Однак чи не найбільш помітний слід в історії програмок «Карпат» залишив Іван Яремко (на фото ліворуч). Легендарний український журналіст та історик почав опікуватися карпатівськими буклетами з 1972-го року. «З юних років я цікавився футбольною статистикою, втім займався цим, скоріше, для себе. Згодом львівський журналіст Юліан Кордіяк запропонував мені долучилися до створення щорічного календаря. Щоправда, незабаром втрутилися життєві обставини – у 1970-му мене призвали до армії, де я, зрештою, не переставав моніторити футбольні новини. Після повернення із Забайкалля мені запропонували працювати з програмками», – каже Іван Ярославович


«Перший приїзд київського Динамо у карпатівське лігво. Феєрична перемога 3:1 і видатна гра Анатолія Рибака – вихід на заміну вже на 8-й хвилині та дубль до перерви!
Якщо ваш батько чи дідусь були на цьому матчі – вони просто не могли вам про це не розповідати»

То була золота епоха для львівського клубу – легендарна команда Ернеста Юста виступала у Вищій лізі. Яремко був відповідальним за випуск програмок до того часу, поки «Карпати» у 1980-му остаточно не покинули елітний дивізіон. Після відродження клубу наприкінці 80-их Іван Ярославович знову готував програмки, цього разу в спілці з Юрієм Назаркевичем та Богданом Люпою. Протягом певного періоду часу до роботи над програмками долучався Олександр Паук. 


«Програмки до матчів-відкриття сезону були особливо цінними. Щорічно в таких буклетах друкувалися фото усіх футболістів.

Тут, наприклад, знайшлося місце для Маркевича, Ванькова, Лялека та Лазуркевича, які за основу «левів» так і не дебютували»

«Офіційно в клубі я не працював, це був своєрідний азарт, – каже Іван Ярославович. – У мої обов’язки входив лише текст. Я готував його у двох примірниках і вирушав з ними у «цензуру». Все було настільки серйозно, що «цензура» ставила свій штамп на порожній бланк. Після успішного проходження відповідного органу я віддавав матеріал у друкарню – звідти готову продукцію вже передавали на стадіон».


«Минуло 10 днів після історичного тріумфу «Карпат» у фіналі Кубка СРСР.
Про те, що львівська громада вшановуватиме Кульчицького і компанію зазначено на титулці програмки»

Програмки Яремка традиційно проходили вичитку в цензора Григорія Любащенка. За словами Івана Ярославовича одного разу він мав необережність написати у передматчевий буклет до протистояння «Карпат» та «Арарата» фразу «вірменські футболісти сповідують технічний футбол». Цензора зацікавило слово «сповідують». «Що це означає? Хто сповідується»? – запитував Любащенко. Журналісту довелося змінювати формулювання, аби воно відповідало радянським канонам журналістики. 


«Найбільш успішний рік «Карпат» у Вищій союзній лізі відзначився оригінальним та рідкісним зображенням»

Випадків, коли б програмка не була надрукована до певного матчу не траплялося. Традиційно на підготовку буклету автори потребували 3-4 дні. За два дні до гри програмки забирали працівники стадіону і передавали у каси. Якщо враховувати відмінну заповнюваність «Дружби» у ті часи і «всього лиш» кількатисячний наклад – зайвих програмок практично не бувало. 


«Не менш рідкісна титулка з гігантським м’ячем використовувалася у 1977-му, та й то лише до кількох поєдинків»

За свою роботу Яремко отримував 10 рублів – періодично він приходив у касу і отримував винагороду. «Якщо говорити об’єктивно, то я не можу віднести карпатівські програмки до найбільш якісних у Союзі, – зізнається Яремко. – Хороші матеріали були у московського «Динамо», чудові програмки робили у Ростові, красиві програмки на єврокубкові поєдинки готувало київське «Динамо. У Львові ми намагалися не поступатися флагманам цієї справи». 


«В матчі з одеським СКА свій перший поєдинок за «Карпати» провів Степан Юрчишин. Вже у наступному сезоні він вразить країну – заб’є 42 голи у 42 матчах Першої ліги»

Чи не найбільше проблем у процесі підготовки програмок виникало на етапі пошуку інформації. «Знайти в кіоску газету «Футбол-Хокей» було непросто – у мене існували певні домовленості й продавці залишали один номер для мене. Там викладалися склади, звіти про матчі, статті про футболістів і взагалі будь-яка корисна інформація. Крім того, я продовжував вести власну статистику. У понеділок зранку я отримував «весь компот» недільних матчів. Тому на основі цих даних я формував розділ «Орієнтовні склади». Я повинен був слідкувати за травмами, дискваліфікаціями і намагався спрогнозувати стартові склади команд на майбутній матч», – розповідає Іван Яремко.


«Сезон імені Юрчишина запам’ятався програмками із жовто-зеленими барвами.
До матчу з грозненським «Тереком» творці програмки підготували не тільки буденну статистику і сухі дані.
Розділ «Львів’яни у збірній» розповідає про успіхи Родіна, Баля, Юрчишина та Суслопарова в радянській «молодіжці».
Більше того, в програмці наводиться цілий абзац прямої мови Юрчишина»

Слід зауважити, що пристрастю Івана Ярославовича є не лише програмки (які він практично не колекціонує – майже усі роздарував друзям та знайомим), а дружні шаржі. Його колекція налічує орієнтовно 40 тисяч екземплярів, 500 з яких підписані героями малюнків. «Так сталося, що я заприятелював з Левом Яшиним, – каже журналіст. – Коли підійшов до легендарного воротаря з проханням про автограф, він поцікавився чи немає у мене ще одного шаржу для нього. Наступного року ми знову зустрілися на «Дружбі» і я подарував Яшину шарж. Лев Іванович запам’ятався мені дуже простою і доброю людиною».


«У новий сезон – з олімпійським настроєм. Автор програмки Володимир Синеокий висловлює сподівання про те, що Юрчишин та Родін
зіграють на Олімпіаді у складі збірної СРСР. На жаль, надії львів’ян не справдилися»


«Програмка до прощального поєдинку «Карпат» у Вищій союзній лізі.
Слабкою втіхою стала мінімальна перемога над срібним призером московським «Спартаком» під орудою Костянтина Бєскова»


«Останній сезон перед об’єднанням «Карпат» та СКА запам’ятався кіноманам.
У кожній програмці можна було переглянути найсвіжіші анонси. В заключному домашньому матчі сезону (як виявилося, ледве не десятиріччя),
упорядники вирішили прорекламувати «Циганське щастя»

Далі буде...


1-ша частина матеріалу «Історія «Карпат» у програмках»


Любомир Кузьмяк, Інформаційний центр ФК «Карпати»
Фото: © ФК «Карпати»

23 Квітня 2020

Схожі новини
Спонсори