Офіційний сайт ФК «Карпати» Львів

Історія «Карпат» у програмках. Цифри Назаркевича та магія з Ярмоленком (Част. 3)

Історія «Карпат» у програмках. Цифри Назаркевича та магія з Ярмоленком (Част. 3)

Заключна частина матеріалу про карпатівські програмки, присвячена новітній ері – від 90-их до сьогодні. Ви дізнаєтеся про особливий матч, до якого клуб не випустив традиційний буклет та ближче познайомитеся з карпатівськими працівниками, котрі бережуть цей проект дотепер...

Якщо у 70-их карпатівські програмки виходили з-під пера Івана Яремка, то у 90-их розпочалася епоха Юрія Назаркевича (на фото ліворуч). Безпосередньо до цієї роботи відомий український журналіст долучився у 1991-му, коли «зелено-білі» виступали ще у союзній першості. На той момент пан Юрій у клубі ще не працював, однак готував матчеві буклети спільно з колегою Юрієм Михалюком. В основному, Назаркевич шукав у бібліотеці інформацію про знакові поєдинки «Карпат» минулого. Через рік Юрій Михайлович працевлаштувався в клубі офіційно і разом з Михалюком випускав у світ не лише програмки та довідники, а й газету «Карпати».

«Мені пощастило не тільки писати матеріали у програмку, а й бути учасником всього технологічного процесу, – каже Назаркевич. – Я традиційно вирушав у Львівський поліграфічний технікум, розташований неподалік мого дому, тому не з чужих слів знаю, що таке гранки, кліше, лінотипна машина та високий друк.

Наприклад, гранки я б порівняв з дитячими пазлами. Це такий набір відбитків надрукованого матеріалу. У видавництві «Вільна Україна» навпроти автобусного заводу я замовляв кліше. Крім того, ми готували текст, вичитували все це і контролювали технічний процес друку».


«Бронзова програмка. Розлючений лев, який буцає м’яч – мабуть, одна з найкращих титулок за всю історію домашніх програмок «Карпат»

На початку 90-их карпатівські програмки випускалися у формі великої «плахти», а з сезону 1997/1998, що став «бронзовим», почали використовувати офсетний друк та застосовувати скріпки – ці матчеві буклети виготовляла «Галицька видавнича спілка». Програмки першої половини 90-их запам’яталися спеціальними титулками. «Зображення на кожен сезон готував художник Олег Бучинський, – розповідає Юрій Назаркевич. – На спеціальних плівках він малював ескізи, потім ми готували кліше. Також у формі кліше формувалися і емблеми-клубів суперників. Вони зберігалися в клубі. Коли приїжджав відповідний суперник, я брав із собою кліше у друкарню і ми запускали його в роботу».

Інформацію про склади опонентів упорядники програмок дізнавалися з інших друкованих видань. Назаркевич каже, що дуже допомагали у роботі вирізки з газет – там можна було отримати чимало важливих даних. У 90-их також з’явилося нове джерело інформації – клубні прес-аташе, які теж могли допомогти з правильним написанням прізвища чи роком народження футболіста. Та найшвидшим джерелом інформації на той час був факс. Хоча відомості тодішні журналісти все одно ще здобували по крупинках.

Карпатівські програмки часто мали ексклюзивну статистику. Недивно, адже Юрій Назаркевич вважається провідним українським фахівцем у сфері футбольних цифр. «Родзинкою львівських програмок стали статистичні дані не тільки про футболістів, а й про арбітрів. Судді завжди з радістю приїжджають до Львова, оскільки тут вони можуть отримати вичерпну інформацію про себе. А взагалі ми навчили їх рахувати власні матчі».


«Офіційна програмка до «золотого матчу» на «Україні» виглядала так, як і карпатівські програмки у прем’єрному чемпіонаті України.
Зверніть увагу на наявність емблеми «Карпат»

«Карпати» готували програмки не тільки на свої поєдинки, а й на ті зустрічі, які відбувалися на стадіоні «Україна». Таким чином з карпатівським левом побачив світ буклет, присвячений першому офіційному домашньому матчу українських збірних. У квітні 1994-го на «Україні» відбулося протистояння юнацьких збірних України та Нідерландів, де виблискували Шевченко, Зеєдорф та Клюйверт. Також емблема «Карпат» красувалася на програмці «золотого» матчу «Динамо» і «Таврії» 1992-го. «Тираж буклету до «золотого матчу» становив 5 тисяч примірників, – каже Назаркевич. – Зараз про такі цифри можна лише мріяти. Традиційно на матчі чемпіонату «Карпати» випускали від 500 до 1000 екземплярів».

На зорі 90-их «зелено-білі» не випустили програмку до одного з матчів. 16 лютого 1992-го «Карпати» приймали вдома в рамках 1/32 фіналу Кубка України білоцерківську «Рось». Про те, чи вийде у наступний раунд львівська команда нереально було спрогнозувати. У непростому поєдинку «леви» перемогли 1:0, а вже наступного тижня знову приймали кубкових гостей – черкаський «Дніпро». «Керівництво прийняло рішення не готувати програмку, – згадує Юрій Михайлович. – Фізично складно було випустити буклет. До того ж інформації про чергового першолігового опонента ми мали обмаль».

Назаркевич не лише бере участь у написанні програмок, а й колекціонує їх. Пояснює – завжди цікаво відкрити невеличку матчеву книжечку і відтворити у пам’яті події минулого. «Інколи в душі щемить, коли згадуєш давні матчі чи події з життя «Карпат». Це ностальгія і приємні спогади про футболістів, тренерів і клубних працівників», – каже пан Юрій.


«Феєричний шлях першолігових «Карпат» в Кубку України супроводжувався випуском особливих програмок.
У такому форматі вийшли передматчеві буклети до протистояння з «Чорноморцем», «Шахтарем», «Ворсклою» та «Динамо»

В кожному сезоні карпатівські програмки мали свої «фішки». У чемпіонаті 1992/1993 в буклеті до кубкової зустрічі із запорізьким «Металургом» «леви» оголошували «зелену толоку» (всі учасники заходу отримували безкоштовний квиток на наступний матч з «Дніпром»). Наступного року в програмці до матчу із винницькою «Нивою» закликали вболівальників «не псувати футбольне свято некоректними висловами на адресу суддівства». Стартова програмка до гри з «Волинню» у сезоні 1994/1995 анонсувала продаж абонементів – всього за 100 000 карбованців можна було придбати перепустки на 10 поєдинків «Карпат» (вартість абонемента на наступний сезон, викладена в іншій програмці, вражала – 1 млн. карбованців). А ще програмки 90-их відзначалися унікальною статистикою Юрія Назаркевича щодо усіх можливих подій Вищої ліги та розкішними фотографіями Володимира Дубаса і Євгена Кравса. Слід зауважити, що з середини 90-их майже кожен карпатівський буклет містив у собі ексклюзивне інтерв’ю (не лише з футболістами, а й, наприклад, з актором Олександром Дейцевим, «Левчиком», одним з перших маскотів українського футболу). На початку нового тисячоліття цікаві матеріали у програмки «левів» готував журналіст Іван Дупнак.


«Протистояння з сусідами були завжди особливими. Цей приїзд до Львова тернопільської «Ниви» в рамках елітного дивізіону залишається останнім на даний момент.
Так виглядали карпатівські програмки 20 років тому»

Не слід забувати, що часто програмки мали прикладне значення. Від коректного написання прізвища футболістів залежала правильність записів на табло стадіону. Карпатівський інженер Ігор Філь, який протягом тривалого періоду відповідав за табло стадіону «Україна», традиційно використовував програмки у роботі. Схожа ситуація і з багаторічним диктором арени Андрієм Антонюком. Крім того, у численних варіантах карпатівських програмок вболівальники мали змогу власноруч заповнити протокол матчу: рахунок, склади, голи, попередження чи вилучення. 


«Карпати» повертаються у Вищу лігу! Матч з «Поділлям» для багатьох запам’ятався також класним голом Самсона Ґодвіна та епічним святкуванням нігерійця з фанатами»

Понад десятиліття над карпатівськими програмками працює дизайнер Мар’ян Колодій (на фото ліворуч). «Фактично я перейняв естафету у відомого дизайнера Ярослава Калагурського, який не один рік успішно готував програмки, – каже Мар’ян. – Спочатку я верстав на основі макетів Ярослава, згодом почав додавати щось своє». Дизайнер зізнається – чи не найкращі матчеві буклети клуб випустив до матчів Ліги Європи. «Вони виглядали яскраво і дуже якісно: інтерв’ю, постери, цікава статистика – це справді хороша робота.

Також свого часу, готуючи дизайн квитків, підходив до цього по-особливому – знаю, що перепустки на стадіон теж користуються попитом у колекціонерів. Використовував фото з минулого поєдинку команд і кожна цінова категорія мала своє зображення. Слід відзначити якісну роботу протягом останніх років журналістів Інформаційного центру клубу та фотографів, від яких залежить «начинка» буклету. Ексклюзивний матеріал на розворот завжди додає програмці унікальності – навіть через багато років вболівальник з інтересом прочитає цю статтю», – вважає Колодій.


«Програмка до одного з найбільш пам’ятних поєдинків в історії зелено-білого клубу відзначалася якісним контентом. У якості вишеньки на торті –
ексклюзивне інтерв’ю з «перспективним» тоді тренером Юргеном Клоппом на сторінках матчевого буклету»

З усмішкою дизайнер згадує помилки, які траплялися під час роботи над програмками. «Якось у складі «Карпат» з’явилися дві фотографії Ростислава Ляха, – каже Мар’ян.– Щоправда, під однією з них було написано – Андрій Ременюк. А вже через кілька днів Ременюк вирушив у оренду. Хоча найбільш оригінальний факап вдався прес-службі одного з українських клубів. Під фотографією в програмці автори забули прибрати текст і в друк пішла фраза: «Валера, это фото должно быть на шестой странице».


«Олександр Касьян не залишив помітного слідку в історії зелено-білого клубу, зате дуже влучно потрапив на титулку програмки до матчу з донецьким «Металургом».
Вже на 12-й хвилині нападник господарів побачив перед собою червону картку»


На титулці програмок у сезоні 2011/2012 за дизайнерським задумом були зображені футболісти команд, що протистоятимуть одне одному. Груднева битва з київським «Динамо» запам’яталася не лише прем’єрним поєдинком на «Арені Львів», а й особливим матчевим буклетом. «Кожна програмка виходила із зображенням іншого гравця «Карпат», – пояснює Мар’ян Колодій. – Коли ж настала черга Крістобаля Маркеса, а він був одинадцятим за порядком, то виявилося, що на єдиному фото іспанця з минулого матчу проти «Динамо» зображений Роман Єременко. На той час гравець збірної Фінляндії вже покинув наш чемпіонат, тому довелося застосовувати магію і замінювати Єременка Ярмоленком. Традицію було збережно». 


Обличчя карпатівських програмок нинішнього сезону нагадує про ювілей особливої події в історії клубу – перемогу в Кубку СРСР 1969-го. Наповнення програмок відповідне: спогади про турнір, аналіз преси напередодні та після фіналу, нарис про Валерія Сирова, який пішов у засвіти в серпні минулого року. Також до львівського дербі на «Україні» Інформаційний центр клубу готував спогади учасників протистояння «Карпат» та ФК «Львів». У минулому сезоні майже усі програмки виходили з постером всередині. Ще раніше в карпатівських матчевих буклетах можна було знайти яскраву рубрику «Історія одного матчу», в рамках якої згадувалися особливі протистояння суперників з ексклюзивними спогадами учасників.


«А тут ще одне стовідсоткове влучання. Амбросій Чачуа недарма опинився на титулці – вже на 5-й хвилині поєдинку карпатівець вразив ворота «Зірки».
Відзначимо також і наповнення цієї програмки – ексклюзивні інтерв’ю Андрія Шевченка та мера Львова Василя Шпіцера, приурочені до річниці фіналів Кубка України»

Карпатівський дизайнер Мар’ян Колодій каже, що найбільше мотивує в роботі над програмками сам факт інтересу вболівальників до них. «Так, зараз все вирішують комп’ютерні технології і програмки частково вичерпали себе. Проте я не вважаю, що від них варто відмовлятися. Навпаки необхідно оновлювати контент, зацікавлювати читача і нав’язувати конкуренцію процесу діджиталізації», – вважає Колодій. 

Чи зможуть витримати програмки конкуренцію із сучасними технологіями? Чи викликатимуть вони інтерес у тих, хто звик читати з моніторів, а не друкованих аркушів? Чи будуть вони і надалі актуальними? Позитивні відповіді на ці запитання залежатимуть передусім від творців самих програмок. Від їхнього вміння привабити читача і запропонувати якісний продукт.


1-ша частина матеріалу «Історія «Карпат» у програмках»  •  2-га частина матеріалу «Історія «Карпат» у програмках»


Любомир Кузьмяк, Інформаційний центр ФК «Карпати»
Фото: © ФК «Карпати»

25 Квітня 2020

Схожі новини
Спонсори