Офіційний сайт ФК «Карпати» Львів

«Невідомий Юст. «Карпати» (ФОТО)

«Невідомий Юст. «Карпати» (ФОТО)

Він ніколи не гнався за славою і просто добре робив свою роботу. Можливо, у наші дні його назвали б людиною з відсутністю амбіцій. Однак до таких суджень він також був байдужим. Разом з тим йому вдалося стати одним з найбільш успішних тренерів Радянського Союзу і найвидатнішою постаттю у понад півстолітній історії «Карпат». 

Абсолютно самодостатній у футболі і недостатньо щасливий у повсякденному житті. Яким був Ернест Юст у побуті? Де він провів своє дитинство та як пройшли останні роки його життя? Спробуємо привідкрити завісу таємничості і поглянути на великого Тренера по-новому. 

Інформаційний центр ФК «Карпати» спеціально до 90-річчя з дня народження Ернеста Ервіновича намагається відтворити яскравий життєвий шлях культової постаті зелено-білого клубу. 

 

«КАРПАТИ»

 

Достеменно не відомо, як саме Юст опинився у Львові. Версій існує багато, однак жодна з них є не однозначною, тому не може вважатися істиною. Проте той день, коли Ернест Ервінович прибув до міста Лева може вважатися одним із найщасливіших в історії львівського футболу. Це означало, що саме ця людина виведе юні за тодішніми мірками «Карпати» до еліти Радянського футболу. І не слід згадувати лише тріумф в Кубку СРСР. «Зелено-білі» за магічним збігом обставини в останній момент двічі опинялися поза п’єдесталом і по праву ввійшли до топ-команд радянського футболу.

Першим головним тренером зелено-білого клубу став донеччанин Олег Жуков. До його тренерського штабу ввійшов якраз Юст. Відомо, що саме помічник головного тренера проводив перше тренування в історії новоствореної команди. 

Якщо проаналізувати життєвий шлях Тренера, то можна зробити висновок – посваритися з Юстом було просто нереально. З-поміж десятків гравців, які виступали пліч-о-пліч, а згодом працювали під його керівництвом лише один висловив припущення про те, що Ернест Ервінович не знайшов до нього підходу. Як би там не було, це фантастичний результат.

ЮСТ, ПОТОЧНЯК, ЛИХАЧОВ, БРОВАРСЬКИЙ

Вболівальники бачать лише верхівку айсберга, лише невелику частину футбольного життя, яка називається футбольним матчем. Робота ж тренера – це не лише 90 хвилин. Взаємодія у колективі з підопічними, робота з тренерами-помічниками, клубним колективом, а головне керівництвом – особлива відповідальність. Втім Юст добре ладив і з директором головного спонсора клубу – заводу «Електрон» Степаном Остаповичем Петровським, і з начальником команди Карло Владиславовичем Мікльошем, а також іншими постатями, що оточували «Карпати». 

К. МІКЛЬОШ, П. МЕЛЬНИЧУК, ГОЛОВА ЛЬВІВСЬКОЇ СПОРТБАЗИ, І Е. ЮСТ

Коректність, повага і чесність – цього часто буває недостатньо для того, щоб досягти успіху. У Львові завжди було непросто знайти спільну мову, адже людей, які готувалися вставити палки у колеса завжди вистачало. Обійти всі ці загрози і стати тріумфатором – вищий пілотаж. 

Ернеста Ервіновича можна назвати консерватором. В «Карпатах» він дуже рідко змінював склад. Можливо, все тому, що знав можливості кожного з підопічних. Навіть на установках давав дуже чіткі і короткі завдання кожному з гравців за потреби. Після фіналу Кубка СРСР 1969-го Юст розповів: «Не запитуйте мене про таємниці – я не знаю, що відповісти. Хіба що це: мене часто критикують за консерватизм, але я вперто намагаюся уникати непотрібних замін. Уже два роки граємо практично одним складом». 

ПАПАЗОВ, ЮСТ, МІКЛЬОШ, ЛУПОЛ

При Юсті в «Карпатах» зародилася ще одна цікава і незвична традиція. В якийсь момент у клубному автобусі запровадили правило – перед кожним виїздом на матч, що відбувався на «Дружбі» водій вмикав у магнітофон спеціальну касету. Музика на весь автобус лунала протягом всього шляху. В команді навіть якось задумалися – що сталося б, якщо одного разу мелодія перервалася б… На щастя, таких випадків не було. 

ДАНИЛЬЧУК, БУЛГАКОВ, БРОВАРСЬКИЙ, КУЛЬЧИЦЬКИЙ, ПОТОЧНЯК, ЛИХАЧОВ, ВАЙДА, МІКЛЬОШ, ГАБОВДА, СИРОВ, ЮСТ

У світі футболу, як і у повсякденному житті дуже часто люди приписують собі заслуги інших. На запитання, хто відкрив світові Баля, Думанського чи Суслопарова можна почути різні відповіді. Що вже й казати про легендарну команду 1969-го. Зрештою, Юсту ця слава була ні до чого. Крім того, у нього не було улюбленців і це стало одним із ключових епізодів на шляху «Карпат» до успіху. 

ГЕРЕГ, МАРКЕВИЧ, КРУПЕЙ, ПОТОЧНЯК, РИФЯК, МИХАЛЮК, САВКА, БРОВАРСЬКИЙ, БУЛГАКОВ, КОЗИНКЕВИЧ, САРАБІН, ШОПА, СУСЛА, ЮСТ, ВАЙДА, ДАНИЛЮК

У Львові Тренер говорив основною російською. Кажуть, він володів кількома мовами: угорською, російською та німецькою. Знав також українську і що неймовірно, латину...

Головна риса характеру Юста, спокій, стала причиною зародку легенди. 1/64 фіналу того самого розіграшу Кубка СРСР 1969-го. Стадіон «Тяжмаш» у Жданові, що тепер зветься Маріуполем, на табло «нулі». Тривають останні хвилини матчу. На руках у «Карпат» квитки на потяг додому, які згоряють у випадку нічиєї – наступного дня перегравання. На останніх хвилинах зустрічі Левко Броварський підбігає до тренерської лави: «Хлопці цікавляться, що робити...» Тренер із властивим йому спокоєм промовляє: «Грати». Матч так і завершується внічию, квитки згоряють, а вже наступного дня голи Данилюка і Габовди приносять «Карпатам» перемогу з рахунком 2:1 і стають першою цеглиною у підсумковому тріумфі. 


ЮСТ – ЗАСЛУЖЕНИЙ МАЙСТЕР СПОРТУ 1969 р.

Про саму Кубкову перемогу сказано надзвичайно багато. Однак Ернест Ервінович, очевидно, не схвалював би вселенський розголос тієї звитяги. Кажуть, що Тренер радів цьому успіху, але, як завжди, у глибині душі. Він не любив позерства і здобуття трофею не було для нього предметом гордощів. Гравцям він також не особливо розповідав про Кубок СРСР, який він завоював у статусі футболіста з «Динамо». З ним можна було йти у розвідку – Юст все тримав у собі.


«КАРПАТИ» ЗРАЗКА 1977 р.

Так само непомітно для загалу він переносив невдачі. Коли Тренера звільнили на початку 70-их з поста головного тренера, публіка не бачила жодної реакції. Трагедія? Зовсім ні. Шанс для того, щоб пожалітися на несправедливе життя? Знову ні. Те саме трапилося і у 1976-му, коли «Карпати» двічі втратили медалі. Ніякої показовості і драматизму. 

Юст став для зелено-білого клубу символом перемог. Проте, як справжній переможець, він з гідністю приймав усі примхи долі. Унікальна перемога 1969-го і небувалі успіхи львівського футболу чи принизливі звільнення і підсумкові невдачі – у всіх цих випадках він залишався собою. Людиною з великою гідністю.

 

Далі буде...

 
 
Любомир Кузьмяк, Інформаційний центр ФК «Карпати», www.fckarpaty.lviv.ua
Фото: © ФК «Карпати»

22 Червня 2017

Схожі новини
Спонсори