Офіційний сайт ФК «Карпати» Львів

Війна за «Україну» для «Карпат» може завершитися додатковими витратами, для Садового – фатально

За кілька турів до фінішу львівські «Карпати» мають великі шанси на вихід до вищої ліги. У чотирьох поєдинках львів’янам достатньо набрати п’ять очок, аби гарантовано отримати право виступати у найелітнішому дивізіоні українського футболу. Проте, як виявилося, навіть високі спортивні результати не можуть гарантувати команді виступу у вищій лізі.

Зовсім недавно «Карпати» були на межі того, що взагалі могли залишитися поза, так би мовити, поза грою. На щастя, проблему вдалося залагодити, пожежним порядком. Чи надовго?


Згідно з регламентом Федерації футболу України газон домашньої арени команди-учасниці чемпіонату у вищій лізі повинен бути обладнаний підігрівом. На домашньому стадіоні «Карпат», на «Україні», підігріву немає. І часу, щоб зволікати з його обладнанням, – також катма: у кінці липня стартує 16-й чемпіонат України серед команд вищої ліги. Та найгірше, що «Україна» перебуває на балансі міської влади Львова, яка немає ані грошей, ані бажання його «обігріти». Більше того, львівські владоможці в особі міського голови Львова Андрія Садового обрали, щонайменше, дивну лінію поведінки, суть якої лаконічно можна виразити відомим прислів’я: ні собі, ні людям.

Питання передачі стадіону «Україна» у довгострокову оренду або ж навіть у власність «Карпатам» уже має свою довгу і сиву бороду. А розпочалася стадіонна епопея ще за часів давнішного мера Василя Куйбіди. І тоді, багато років тому, здавалося, що проблема ось-ось буде вичерпана: стадіон – «Карпатам», гроші – містові чи ще там комусь. Але от халепа, пана Куйбіду переобрали і тема стадіону стала, м’яко кажучи, предметом напружених перемовин попереднього міського голови Львова Любомира Буняка та почесного президента «Карпат» Петра Димінського. При цьому конфлікт роками зводився до того, що кожна зі сторін відстоювала свою позицію, переважно через місцеві ЗМІ, і на можливість реального копромісу навіть на заповідалось. Не виключено, що так тривало б ще кілька років. Однак ситуація набула загрозливих масштабів: якщо не вдасться вирішити проблему стадіону, «Карпати» разом зі своєю багатотисячною вболівальницькою аудиторією Львівщини можуть і не дочекатися домашніх матчів за участї найсильніших українських команд.

Отож, буквально одразу після перемоги на мерських виборах Андрія Садового керівництво ФК «Карпати» звернулося до нього з проханням якомога швидше передати футбольному клубу в оренду стадіон «Україна». Минув місяць. Новий міський голова ознайомлювався із проблемою. Нехай. Однак, далі – категоричне «ні». На короткий час конфлікт набув характеру розмови глухого з німим: ФК «Карпати» не можуть собі дозволити вкладати близько 2 млн грн у підігрів спортивної арени, що їй не належить, а Андрій Садовий настоює на тому, що підігрів потрібен клубові, то хай він його і обладнує. «Карпати» погоджуються реконструювати стадіон за умови, що його буде передано у довготермінову оренду. Натомість Андрій Садовий відмовляється передати «Україну» в оренду львівському клубу.

Тут одразу зазначемо, що на відміну від свого попередника, Андрій Садовий не відсиджується у своєму кабінеті, а веде публічну полеміку з проблемної теми. Це його плюс. Проте всі його заяви, в яких він пояснює причини відмови «Карпатам», або є непідготовлені, або ж, вибачте на слові, відгонять дешевим популізмом. Судіть самі, головним аргументом, чому не можна передавати стадіон в оренду «Карпатам» Андрій Садовий назвав те, що місто у такому випадку втратить будь-які шанси прийняти у себе Євро-2012. Зокрема, в інтерв’ю офіційному сайту ФК «Карпати» він повідомив, що особисто був на засіданні урядового комітету з питань проведення в Україні чемпіонату Європи з футболу, і там йому повідомили, що коли стадіон «Україна» перейде у приватні руки, то Львів викреслять зі списку претендентів на Євро-2012. Проте для людей, котрі розуміються на цій темі, така відповідь може викликати лише посмішку. По-перше, на думку переважної більшості спеціалістів, в України та Польщі вельми примарні шанси вибороти 7 грудня право проведення європейського форуму. По-друге, вже практично вирішено, що коли Львів потрапить до списку міст, в яких відбуватимуться матчі чемпіонату Європи (всі львів’яни на це дуже сподіваються!), то у нас буде побудовано новий стадіон. І це не просто чиясь забаганка – львівська «Україна» не відповідає жодним вимогам до арени такого рівня змагань. Саме тому питання Євро-2012 та оренда стадіону «Україна» не мають між собою нічого спільного.

У будь-якому випадку, після категоричної заяви про неможливість передачі в оренду стадіону «Карпатам», принаймні до грудня цього року, клуб опинився фактично у патовій ситуації. Якщо не зробити підігрів власним коштом, до того ж у стислий термін, то з мріями про вищу лігу, по суті, можна було б попрощатися. На щастя, тимчасове розв’язання цього питання таки знайшлося. Символічно, що воно було озвучене, коли вболівальники «Карпат» пікетували Львівську міськраду. До них вийшов Андрій Садовий і повідомив, що компромісу досягнуто: «Карпати» роблять підігрів своїм коштом, а місто на суму витрачних коштів зменшує комунальні платежі з користування стадіоном «Україна». Також Андрій Садовий пообіцяв через півроку повернутися до питання оренди. Це була перша, нехай дуже локальна, але перемога клубу.

Власне, заява Андрія Садового перед вболівальниками «Карпат» під стінами Ратуші стала своєрідним рубіконом у затяжному конфлікті, таким собі свистком на перерву перед другим вирішальним таймом цього не футбольного поєдинку. При цім перевага «свого поля» й надалі залишається за Андрієм Садовим, але підтримка «дванадцятого гравця», тобто громади міста, львівському клубу забезпечена. Більше того, не відкладаючи питання у довгу шухляду, львівські «Карпати», схоже, остаточно заволоділи ініціативою у цьому «матчі». Зрештою, у них не було вибору. З одного боку, часу до початку внутрішнього чемпіонату залишається все менше, з іншого, – варіант компенсації витрат через комунальні платежі насправді породив більше запитань, аніж відповідей. Відтак, керівництво львівських «Карпат» підготувало лист на ім’я міського голови з чіткими пропозиціями щодо стадіону «Україна». Також запропоновано, щоб юристи обох сторін підготувати у п’ятиденний термін проект довготермінової угоди. Основні пункти цього листа такі:

– Стадіон «Україна» залишається власністю Львівської міської ради;

– ФК «Карпати» та Львівська міська рада підписують довготермінову угоду про план реконструкції та розбудови інфраструктури майнового комплексу стадіону «Україна» згідно з Генеральним планом забудови території стадіону;

– ФК «Карпати» власним коштом доводить стадіон «Україна» до вимог Системи атестації футбольних клубів, яку здійснює ФФУ;

– Вкладені ФК «Карпати» кошти фіксуються представниками клубу і Львівської міської ради у доларовому еквіваленті за курсом НБУ на момент підписання угоди. Ці кошти зараховуються як оплата за комунальні послуги до моменту повного їх списання;

– ФК «Карпати» отримує право безоплатно проводити на стадіоні «Україна» матчі та інші заходи протягом 49 років з правом продовження цього терміну ще на 49 років;

– Всі доходи від проведення матчів та інших заходів надходять до бюджету ФК «Карпати»;

– ФК «Карпати» – єдиний футбольний клуб, який має право на проведення футбольних матчів на полі стадіону «Україна», а режим експлуатації газону встановлюється клубом згідно з прийнятим нормам. У разі проведення на стадіоні «Україна» заходів під егідою Львівської міської ради, ФК «Карпати» не чинитиме перешкод за умови попереднього погодження термінів.

Цей лист ще в понеділок, 29 травня, було передано до секретаріату Львівської міськради. Тепер у часовому цейтноті перебувають не тільки «Карпати», а й Андрій Садовий, якому доведеться якомога швидше визначатися щодо стадіону «Україна». Адже перед ним постає загроза політичної відповідальності. Кожний день зволікання або ж відповіді на кшталт «дочекаємося грудня – побачимо», «це питання потребує серйозного опрацювання» – це «мінуси» у рейтингу Андрія Садового. До того ж, не складно спрогнозувати, що питання оренди стадіону «Україна» постійно перебуватиме в інформаційному полі як місцевих, так і загальнонаціональних ЗМІ. І «Карпатам» для цього навіть не доведеться докладати особливих зусиль. І їх аргументи будуть жорсткими. Про це зайве свідчить останнє інтерв’ю Петра Димінського на «Вголосі». Понад те, вболівальники команди уже продемонстрували, що у будь-який момент можуть вийти на вулицю і організувати у Львові «зелено-білу» революцію.

Новообраний міський голова Львова, вочевидь, знається на PR-технологіях, тому, мабуть, спробує якнайшвидше залагодити «стадіонний» конфлікт. На відміну від авторитарного Буняка, котрий за своєї каденції так і не навчився йти на компроміси (що фатально позначилось на його політичній кар’єрі), Андрій Садовий, на нашу думку, таки належить до тієї категорії політиків, котрі під тиском раціональних аргументів здатні йти на поступки. Принаймні така характеристика – складова його виборчого образу. Тому, сподіваємося, невдовзі можна очікувати якщо не підпис Садового під пропозиціями ФК «Карпати», то принаймні оприлюднення його варіанту вирішення проблеми спортивного комплексу стадіону «Україна». При цьому його варіант мав би бути прийнятним для «Карпат», бо в іншому випадку – неминуче загострення конфлікту з важко прогнозованими наслідками.

Власне, песимістичний сценарій подальшого перебігу подій, на жаль, цілком імовірний. Надто коли взяти до уваги, що справжня причина конфлікту може бути іншою, ніж просто майнове питання навколо стадіону «Україна». Річ у тім, що політика Андрія Садового тісно пов’язують з головою Львівської ОДА Петром Олійником. Саме Петро Олійник свого часу активно підпихав Андрія Садового на посаду мера, незважаючи навіть на те, що міська «Наша Україна» запропонувала у кандидати на посаду мера «рухівця» Василя Куйбіду. І хай би собі, коли б не одна обставина. У почесного президента ФК «Карпати» Петра Димінського стосунки з Петром Олійником, м’яко кажучи, далекі від ідеальних. Тому не виключено, що Садовий у цій історії є вдячним лобістом інтересів третьої особи. Водночас не хочеться вірити, що Андрій Іванович дозволяє себе банально використовувати, адже, по-перше, його патрон, призначений не на 5 років, по-друге, вдячність переможця не може бути безмежною. «Ворог мого друга – мій ворог» – це згубний принцип для мудрого «помаранчевого» політика.

Зрештою, у довготривалому конфлікті довколо стадіону «Україна» у виграші не залишиться жодна зі сторін. Клубу доведеться потратитися на підігрів не домашнього стадіону. Натомість Андрій Садовий у перший же місяць свого владарювання може стати «ворогом №1» усіх «зелено-білих» – найчисленнішої та найзгуртованішої складової львівської громади.

Денис Проценко, Західна інформаційна корпорація

31 Травня 2006

Схожі новини
Спонсори