Офіційний сайт ФК «Карпати» Львів

Мода на „легіонерів у чорному”

Мабуть, кожен, хто хоча б якоюсь мірою цікавиться українським футболом, погодиться, що однією з найболючіших його проблем є суддівство. Чи не після кожного туру чемпіонату України ми чуємо звинувачення тренерів та гравців команд на адресу арбітрів у їхній некомпетентності, а частенько й упередженості.

Звісно, що такий стан справ із суддівством добряче набрид клубам. Тому деякі з них, зрозумівши, що ФФУ та ПФЛ окрім балачок ні на що не здатні, а для АФА головним є збереження честі мундира, намагаються самотужки вирішити проблему. Зокрема в нинішньому сезоні в Україні стає модним для суддівства матчів чемпіонату запрошувати арбітрів з-за кордону.

Іноземні судді поєдинки внутрішнього календаря обслуговували і в попередніх сезонах. Але тоді це сприймалося як виняток, а причиною цього став шалений психологічний тиск з боку київського „Динамо” та донецького „Шахтаря” на вітчизняних арбітрів, які судили їхні очні протистояння. Дійшло навіть до того, що арбітр FIFA, львів’янин Андрій Шандор, відмовився судити один з матчів між грандами вітчизняного футболу. Тому тоді практично всі до появи в нашому футболі так званих легіонерів у чорному поставилися спокійно і з розумінням. Хто ж тоді міг подумати, що це явище може набути тенденції до зростання? Але сталося саме так.

Ініціатором запрошення іноземних арбітрів не на вирішальні, а на рядові поєдинки чемпіонату став донецький „Металург”. При цьому своє бажання, аби матчі „Металурга” з „Шахтарем” та „Динамо” обслуговували суддівські бригади з-за кордону, керівництво клубу пояснювало абсолютно відверто – практично всі вітчизняні судді у матчах грандів з іншими командами, аби не мати потім проблем, симпатизують гірникам і динамівцям.

Керівники українського футболу задовольнили прохання „Металурга”, і, як засвідчив подальший перебіг подій, такий хід останніх виявився гросмейстерським – обидва поєдинки завершилися внічию. Зауважимо лише, що після донецького дербі, в якому вперше в історії „металурги” взяли очко, тренер „Шахтаря” Мірча Луческу у втраті двох пунктів звинуватив німецьких арбітрів. На його думку, судді відпрацювали некваліфіковано і виявили надмірну симпатію до команди Анхеля Алонсо.

Настояв „Металург” і на обслуговуванні іноземцями їхнього матчу в Одесі проти „Чорноморця”. Причина знову була висунута серйозна – очне побачення претендентів на путівку в Кубок УЄФА.

Дії керівництва „Металурга” не могли залишитися непоміченими іншими клубами. І ось уже „Дніпро” вимагає, аби два його матчі також судили іноземці, а київське „Динамо” з аналогічною пропозицією звернулося до „Карпат”. І це ще далеко не кінець. Адже позаду лише третина чемпіонату, та й серйозна боротьба за Кубок практично не починалася. Можна собі тільки уявити, що відбуватиметься навесні!

Звісно, хтось може сказати, що це нормальне явище. А коли наші судді є некомпетентні і до того ж ще й продажні, то так їм і треба! Але ж ми прагнемо підняти на належний рівень український футбол. А як відомо, однією з його складових є суддівський корпус. Як же тоді бути? Адже з такою тенденцією іноземців будуть запрошувати обслуговувати не лише матчі, де вирішується доля чемпіонського титулу чи путівок в єврокубки, а й ті поєдинки, де визначаються невдахи сезону. За таких умов на долю вітчизняних арбітрів залишаться хіба матчі, в яких клуби вирішують свої локальні завдання. А це значить, що своїх висококваліфікованих суддів у нас не буде ніколи!

Пора вже нам зрозуміти, що без ігрової практики на найвищому рівні жоден гравець не досягне справжніх висот у футболі. Те саме стосується і суддів. До того ж давайте будемо відверті і визнаємо, що в проблемі суддівства в значній мірі винні й самі клуби. Скажіть, хто в Україні проводить так звану „роботу” з арбітрами? Клуби самі привчили служителів Феміди до різноманітних „подарунків”, а тепер скаржаться на упереджене суддівство. І це при тому, що свого часу президенти клубів разом з головними тренерами та капітанами команд підписали „Меморандум чесної гри”. Та як показав час, зроблено це було лише для „галочки”.

Аби навести порядок з суддівством, потрібно зовсім не багато. По-перше, не на словах, а на ділі всім клубам перестати працювати з суддями. По-друге, тренерам і гравцям раз і назавжди усвідомити, що судді – це живі люди, які теж мають право на помилку (але не на упередженість!). І по-третє, аби в арбітрів не було бажання допомогти якійсь з команд, замість дискваліфікації на певний термін запровадити закон, який після другої (максимум третьої) помилки, що вплинула на результат матчу, назавжди забороняє займатися суддівством. І все, більше нічого не потрібно! Щоправда, виконання цих умов вимагає від усіх дотримання ще однієї, найголовнішої – завжди бути чесним і справедливим. Чи це занадто складно для нас?

Іван Дупнак, Інформаційний центр ФК "Карпати"

16 Жовтня 2006

Схожі новини
Спонсори